“Büyük açılış” sektörleri olumlu etkiledi.

2021 yılında salgına karşı uygulanan aşılama faaliyetleri kısa sürede etkisini gösterdi. Buna bağlı olarak 2020 yılının büyük bölümünde iktisadi ve sosyal faaliyetleri etkileyen kapatma ve kısıtlamalar kademeli olarak kaldırıldı. “Büyük açılış” olarak tanımlanan bu süreç sektörleri olumlu etkiledi.

Yine 2021 yılının ikinci yarısında sosyal faaliyetlere, kapalı alan etkinliklerine, eğitim kurumlarına, kamu kurumlarına ve iş yerlerine kontrollü bir geri dönüş yaşandı. Bu da iktisadi faaliyetlerdeki normalleşmeyi destekledi.

2021 yılında ayrıca tüketimde de önemli bir genişleme yaşandı. Birçok ürüne olan ihtiyaç ve talep hızla büyüdü. Özellikle perakende alanında bir “intikam tüketimi” dönemi yaşandı. Bu tüketim eğilimi ve yılın ikinci yarısında kutlama dönemlerinde sağlanan serbestlik, hizmetlere ve sanayi ürünlerine yönelik talebin önemli ölçüde genişlemesine yol açtı.

2021 yılında hükümetlerin ve merkez bankalarının ekonomiye yönelik destekleri devam etti. ABD’de yeni yönetim desteklerini genişletirken başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere tüm merkez bankaları genişletici para politikalarını yıl boyunca sürdürdü. Devam eden destekler salgının yol açtığı istihdam kayıplarının da geri alınmasına yardımcı olurken istihdamdaki toparlanma da ekonomileri destekledi.

Yılın ikinci yarısında artan taleple birlikte imalat sanayi üretimi ve mamul mal ticaretinde de hızlı bir büyüme sürecine girildi. Hızlı artan talep karşısında siparişler hem öne çekildi hem de miktar olarak artış gösterdi. Sanayideki bu gelişmeler ile tedarik, üretim ve teslimat süreçlerinde sıkıntılar ortaya çıktı. Buna rağmen yılın büyük bölümünde sanayi güçlü bir büyüme performansı sergiledi.